top of page

З історії освіти в с. Олешків

    Значне місце в історичному розвитку села займала і займає освіта, яка своїми початками сягає в XIII століття. Адже як свідчать розкопки, 1981р. археолог Б. М. Томенчук - "У Стародавньому Олешкові очевидно існувала школа, де вчили дітей елементарної грамоти. Про це свідчать, у першу чергу, знахідки писал".

    Про подальший розвиток шкільної освіти в нашому селі історія мовчить. В десяті роки XX ст., вже було побудовано перше шкільне приміщення, в якому було дві класні кімнати. Це була польська початкова школа, в якій навчалися сільські діти, але не всі. Батьки не віддавали дітей до школи, бо переважала потреба у їхній праці, так як показником доброботу у ті часи була земля.

    Школою в ті часи завідував пан Ліщук, який і навчав дітей. Діти ходили до школи із сумками із робленого полотна, а в сумках обов’язковими атрибутами були, - рисік (писальце), спеціальна дощечка і ганчірка, якою витирали писальце.

    З часом кількість учнів не вміщалася суто в шкільному приміщенні, а тому діти навчалися і по хатах сільських газдів (Бобринського Івана, Стефюка В. Д., Геменюк В. О.)

У 20-30-ті роки велику просвітницьку роботу в селі проводила сім’я грекокатолицького священника Новицького. В кінці 30-х років до школи прибули дві вчительки: пані Лопухова, пані Цибухова.

    Будівництво нової школи розпочалося в 1937 році силами сільської громади і, вже в 1938 році було майже закінчено.

    Під час війни (1941 - 1945 рр.) в Олешкові була тільки початкова школа в новому приміщенні (старе згоріло). Завідував і вчителював тоді Капко Йосип, який залишив дуже помітний слід у історії Олешкова. Він прекрасно знав польську і німецьку мови, але понад усе любив театр. Подружжям Капків було створено сільський аматорський гурток, в якому брали участь не тільки дорослі, а й учні школи.

    У 1946 році директором Олешківської школи був призначений Венгров В. Я.. Перший випуск 7-го класу відбувся в 1951 році. Директорами олешківської школи бути у свій час: Франковський, Яременко, Коваленко, Лазаренко, Крилов, Бортей, Захарія, Олексюк. В 1991 році школу очолив Гуцуляк М. Ю., який приклав дуже багато зусиль щоб відкрити нове приміщення школи. Нова школа гостинно відкрила двері 21 жовтня 1999 року. З стін нашої школи вийшло багато відомих людей, які зараз проживають у різних куточках України.

bottom of page